Uşak Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü

Program Adı  Bitki Koruma
Program Türü  Lisans
Program Süresi  4 yıl (Azami 7 yıl)
Öğrenim Türü  Örgün öğrenim
Puan Türü  Sayısısal 
Öğrenim Dili  Türkçe
Kontenjan

Genel Kontenjan:35

Okul Birincisi Kontenjanı:1

Toplam:36 (2020 yılı)

Hazırlık Durumu  Yok
Staj Durumu  Zorunlu Staj (Toplam 30 iş günü)
Taban Puanı   264,89763
En Düşük Başarı Sıralaması 361.796
Programa Kabul Koşulları Bölümümüze yeni başlayacak öğrencilerin kayıt işlemi, ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde yapılır. Kayıt yaptıracak şahısların Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenen şartları sağlaması yeterlidir.
Programa Özel Koşullar Özel koşul bulunmamaktadır.
Burs Olanakları

 Aşağıda yer alan şartları sağlayan öğrencilere zorunlu hazırlık sınıfı ve lisans öğrenim süresi (4 yıl, çift anadal programında kayıtlı öğrencilere ise en fazla 5 yıl) boyunca ağırlıklı genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2,5 veya 100 üzerinden 65’in altına düşmemesi şartıyla her yıl için yıllık olarak düzenlenmekle birlikte aylık 800 TL (12 ay boyunca (2020 verisi))“YÖK Destek Bursu” verilmektedir.

Şartlar;

a) T.C. vatandaşı olmak.

 b) ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan YKS sonucunda, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek Devlet üniversitelerindeki lisans programlarına (Örn. Bitki Koruma Bölümü)  ilk üç sırada yerleşmiş olmak.

c) Öğrencinin yerleştiği lisans programı, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olmak.

ç) Önceden, yurtiçinde veya yurtdışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olmamak.

 d) Sınavın yapıldığı yıl, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlardan birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmak.

Programa Özel Materyal Bilgileri  Yok
Program Kazanımları     Lisans eğitimi boyunca  temel bilim, mühendislik ve tarım alanındaki güncel bilgi ve birikimler edinerek, Bitki koruma alanındaki problemleri analiz edebilen, yorumlayabilen ve  çözme becerisine sahip mezunlar yetiştirmektir. Bitki koruma problemlerinin çözümüne yönelik teknik ve bilimsel bilgileri analiz ederek mevcut önerileri sürdürülebilir tarım, çevre ve insan sağlığı ile gıda güvenliğini göz önünde tutarak yürütebilme yetkinliğinde olan toplumsal etik değerlere bağlı takım çalışmasına uygun  ziraat mühendisleri yetiştirmektir.

   
Mezuniyet Koşulları Eğitim programını başarı ile tamamlayan, başarısız dersi olmayan ve Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) en az 2.00 olup 240 AKTS krediye ulaşanlar mezun olmaya hak kazanır. Öğrencinin mezuniyet durumu danışmanı ve bölüm başkanı tarafından değerlendirilir ve mezuniyet kararı bölüm yönetim kurulu tarafından alınır. Öğrencinin mezun olabilmesi için 3. yılın yaz dönemlerinde 30 iş günü stajını tamamlaması gerekmektedir.
Yerleşke Bilgileri Bölümümüz  1 Eylül yerleşkesinde, İzmir Yolu 8.km. 64200 Merkez/UŞAK, konumunda bulunan Ziraat  Fakültesi binası içerisinde konumlanmıştır.
Çift Anadal Durumu Programımızda çift anadal programı çalışmaları devam etmektedir.
Yan Dal Durumu Yan Dal Çalışmamız Bulunmamaktadır.